A dolgozói elégedettség ára

employee-satisfaction
1024 682 CafeT-rend

A magyar munkavállalók 82 százalékának kiemelkedően fontosak a juttatások, ha a céghez való lojalitásról van szó, 43 százalékuknál a fizetés a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásakor – derül ki egy friss felmérésből.

És van olyan vélemény, hogy a munkaerő-piacon azok a munkáltatók vannak előnyben, akik béren kívüli juttatások révén igyekeznek többet nyújtani. Ami különösen most, a munkaerő-hiányos környezetben lehet érdekes.

A Randstad Award 2016-os kutatása meglepő megállapítást fogalmazott meg: a teljes munkaidőben dolgozó magyarok átlagosan heti 46 órát töltenek a munkahelyükön a szerződésekben foglalt 41 helyett, és 50 százalékuk hajlandó lenne még többet túlórázni egy magasabb juttatási csomag fejében.

Az OTP friss felmérése pedig azt hozta ki, hogy másfélszer akkora az elégedett dolgozók aránya azok között, akik kapnak munkáltatójuktól SZÉP-kártyás feltöltést, azokhoz képest, akik nem részesülnek ilyen juttatásban. Még ha fenntartásokkal kezeljük is a felméréseket, akkor is elgondolkodtató.

Az egyik legnépszerűbb juttatás

Az utóbbi felmérést ismerve nem meglepő, hogy a cafeteria-elemek közül is a SZÉP-kártya az egyik legnépszerűbb juttatás. Ráadásul kivételezett helyzetben van olyan szempontból, hogy egyedüliként maradt meg a korábbi béren kívüli juttatások közül, így adóterhe idén 34,22 százalékos (=1,18-as szorzó az adóalapra, 15 százalék szja és 22 százalék eho). Új béren kívüli juttatás egy lett: a készpénz-cafeteria (max. évi 100 ezer forintig kedvező az adózása).

A kártyákat három bank bocsátja ki: az OTP, az MKB és a K&H – mindegyiknek saját elfogadó-hálózata van, azonban sok az átfedés. Az elfogadóhelyek jó része ugyanis rájött, hogy akkor tud teljes körű szolgáltatást nyújtani, ha mindhárom kibocsátóval szerződnek. Az OTP pl. több mint 29 500 elfogadóhelyet jegyez, az MKB 19 660-at.

A SZÉP-kártya három zsebéből éves szinten változatlanul a következő összegek adhatóak éves szinten a versenyszférában kedvező adózással:

  • szállás alszámla: legfeljebb 225 ezer forint
  • vendéglátás alszámla: maximum 150 ezer forint és
  • szabadidő alszámla: 75 ezer forint a plafon.

Ez összesen 450 ezer forint, ami egyben az összesített éves béren kívüli juttatási keret is. Tehát ha van készpénz-cafeteria is (maximum évi 100 ezer forint), akkor azzal lecsökken a SZÉP-kártyára adható kedvezményes adózású éves összeghatár. Közszférában az éves összesített plafon a béren kívüli juttatásoknál 200 ezer forintnál húzódik (SZÉP-kártya + készpénz-cafeteria összesen).

Amire hamarosan oda kell figyelni

A szabály az, hogy a feltöltéseket legkésőbb a juttatást következő második év május 31-éig lehet felhasználni. Ez azt jelenti, hogy idén a 2015-ös feltöltéseket nem érdemes május végénél tovább tartogatniuk a dolgozóknak. (Aki mégis megteszi, annak maradék keretét visszautalja a kártyakibocsátó a munkáltatójának.)

Az elköltésre jó alkalom lehet a tavaszi szünet (április 13-18-ig), vagy a két nappal rövidebb húsvéti hosszú hétvége (április 14-17.), és a május eleji háromnapos hétvége is (április 29-május 1.).

Azonban úgy is felhasználhatóak a 2015-ös feltöltések, ha a dolgozók előre foglalnak szállást, pl. a nyaraláshoz.